Magdalena Marulska: Formy opodatkowania działalności jednoosobowej

Magdalena Marulska: Formy opodatkowania działalności jednoosobowej

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który osiąga przychody ze swojej działalności jest płacenie podatku dochodowego. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek zadeklarowania formy opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyróżnia trzy formy opodatkowania dochodów. Podatki obciążające przedsiębiorstwa możemy podzielić:

  • Na zasadach ogólnych według skali podatkowej – 12% i 32%;
  • Podatek liniowy – 19%.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatek określany jest stawką procentową i obliczany jest w sposób zależny od wyboru formy opodatkowania.. Należy tutaj uwzględnić dwa pojęcia: dochód i przychód. Najprościej tłumacząc dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu ( przychód – koszty uzyskania przychodu = dochód).

Podatek dochodowy, który przedsiębiorca uiszcza w formie ryczałtu ewidencjonowanego zależy tylko od osiągniętego przychodu i stawki ryczałtu.

Podatek na zasadach ogólnych jest najpowszechniej formą opodatkowania. Nie jest konieczne informowania o jej wyborze. Stawka tego rodzaju  podatku uzależniona jest od wysokości uzyskanego dochodu i stanowi :

  • 12% dla podstawy obliczenia podatku do wysokości 120.000 zł
  • 32% dla podstawy obliczenia podatku powyżej 120.000 zł

Korzystając z tej formy opodatkowania można skorzystać ulg i odliczeń od dochodu i podatku. Ponadto można rozliczyć się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Przy spełnieniu określonych warunków.

Podatek liniowy zawsze wynosi 19% bez względu na wysokość osiągniętych dochodów przedsiębiorcy. Jest to jednolita stawka niezależna od dochodu. Podatek liniowy jest opłacalny dla przedsiębiorcy, który uzyskuje duże dochody (min. 100.000 rocznie). Ta forma opodatkowania wyklucz jednak stosowanie większości ulg podatkowych oraz wspólne rozliczanie z małżonkiem. Od dochodu można jedynie odliczyć wartość zapłaconych w danym okresie składek ZUS, a od podatku zapłacone składki ZUS.

Ryczałt ewidencjonowany jest uproszczoną formą opodatkowania, gdzie podatek jest od osiągniętego przychodu a nie dochodu . W tym przypadku koszty uzyskania przychodu w ogóle nie są brane pod uwagę. Jest to bardzo korzystne dla przedsiębiorców, którzy nie będą ponosili wysokich kosztów. Jednak aby przedsiębiorca mógł skorzystać z ryczałtu musi spełnić określone warunki:

– nie może przekroczyć określonego limitu obrotów;

– nie może wykonywać usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy.

Obowiązujące stawki ryczałtu znajdują się na:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00263

Podobnie jak podatek liniowy ryczałt wyklucza skorzystanie z ulg podatkowych i wspólne rozliczanie się z małżonkiem.

Nasi klienci mogą liczyć na:

Miłą obsługę
Miłą obsługę
Gwarantujemy miłą obsługę Klienta oraz w pełni fachowe doradztwo
Dogodne terminy
Dogodne terminy
Nasze zadanie wykonujemy w wyznaczonym terminie. Możliwie jak najszybciej
Doświadczenie
Doświadczenie
Posiadamy wykwalifikowaną kadrę specjalistów w zakresie księgowości i kadr
Rzetelność
Rzetelność
Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie, sprostamy jego potrzebom